POLIGRAFICZNA
Zakres: Postępowanie wspierająco – aktywizujące.
Formy pracy: Praca grupowa i indywidualna.
Metody pracy: Metody praktyczne – ćwiczebne realizacji zadań, problemowe, sytuacyjne, burza mózgów, asymilacji wiedzy – pogadanki, praca z programami komputerowymi.
Termin realizacji: Praca ciągła, zajęcia prowadzone codziennie.
Osoba odpowiedzialna: instruktor terapii zajęciowej.
Cel główny: Nabycie, rozwijanie, doskonalenie umiejętności z zakresu obsługi komputera, programów komputerowych a także urządzeń peryferyjnych. Pracownia poligraficzna wyposażona jest w 4 zestawy komputerowe, z dostępem do Internetu, wielofunkcyjną drukarkę, cyfrowy aparat fotograficzny, laminator, bindownicę, gilotynę do papieru. Tematyka zajęć teoretycznych i praktycznych zrealizowanych w pracowni:
1. Nauka i utrwalanie nabytych umiejętności korzystania z sieci i Internetu (encyklopedii internetowej, gier edukacyjnych, tworzenie i redagowanie stron www).
2. Poznanie standardowego i specjalistycznego sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych.
3. Nauka i doskonalenie umiejętności pracy z komputerem i obsługi programów operacyjnych i użytkowych, takich jak: Windows, edytor tekstu (Word Pad, Microsoft Office Word), grafiki komputerowej (np. Paint, Corel, Photoshop i inne), programów do prezentacji (np. PowerPoint), księgowych i magazynowych, specjalnych (np. dla osób niewidomych i niedowidzących) i innych w miarę posiadanych uzdolnień.
4. Zapoznanie i utrwalanie umiejętności obsługi programów Windows Media Player, ALL Player, FireFox.
5. Wykonywanie komputerowych prezentacji oraz prac artystycznych i użytkowych (np. obrazów, kart okolicznościowych, dyplomów, folderów, reklamówek, zaproszeń, wizytówek, itp.).
6. Rozwój intelektualny i wzmacnianie poczucia własnej wartości
7. Poznawanie literatury fachowej i czasopism z dziedziny informatyki i multimediów, nabywanie umiejętności i nawyku korzystania z nich.
8. Nauka i utrwalanie umiejętności właściwego posługiwania się sprzętem RTV: odbiornikiem radiowym, telewizyjnym, odtwarzaczem płyt CD/DVD.
9. Oswojenie się z nowoczesną techniką i praktyczne jej wykorzystanie.
10. Nauka odpowiedzialności za wykonywane zadania.
11. Kształtowanie i nauka innych umiejętności i zachowań wynikających z indywidualnych programów rehabilitacji i terapii uczestników i bieżących potrzeb terapeutycznych.
12. Przygotowanie uczestników do podjęcia pracy.
13. Wyrobienie umiejętności współdziałania i współpracy podczas wykonywania zadań grupowych związanych z pracą zawodową.
14. Kształtowanie umiejętności w zakresie korzystania z informacji i doradztwa zawodowego, umiejętności pisania CV i podania o pracę, rozmowy z pracodawcą, aktywnego poszukiwania pracy.
15. Poznanie zasad BHP i PPOŻ obowiązujących w pracowni i Warsztacie.