Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rejowcu Fabrycznym

ARTYSTYCZNO - KRAWIECKA

Zakres: Postępowanie wspierająco – aktywizujące.

Formy pracy: Praca grupowa i indywidualna.

Metody pracy: Metody praktyczne – ćwiczebne realizacji zadań, problemowe, sytuacyjne, burza mózgów, asymilacji wiedzy – pogadanki.

Termin realizacji: Praca ciągła, zajęcia prowadzone codziennie.

Osoba odpowiedzialna: instruktor terapii zajęciowej.

Cel główny: Rozbudzenie i kształtowanie estetycznego postrzegania świata.

Pracownia artystyczno – krawiecka wyposażona jest w niezbędny sprzęt i urządzenia służące realizacji zadań wynikających z realizacji indywidulanego programu rehabilitacji i terapii uczestników tj. maszynę do szycia, artykuły i narzędzia do wykonywania prac artystycznych. Tematyka zajęć teoretycznych i praktycznych zrealizowanych w pracowni:

1. Nauka i doskonalenie prostych technik wykonywania wyrobów artystycznych i użytkowych z papieru, tektury, mas plastycznych, skóry, drewna i innych materiałów.

2. Poznanie i doskonalenie różnych technik wyrazu artystycznego, rozwijanie poczucia smaku i estetyki. Nauczenie różnych technik plastycznych: rysowanie, malowanie, rzeźbienie, wykonywanie grafik, linorytów, wycinanek, modelowanie w masie solnej i papierowej, plastelinie, modelinie, glinie i gipsie, które wpływają na rozwój wrażliwości estetycznej oraz usprawniają percepcję wzrokową i wzrokowo-ruchową.

3. Doskonalenie sprawności manualnej rąk i palców oraz spostrzegawczości poprzez zastosowanie technik: malowanie palcami, malowanie patyczkiem, pędzelkiem, piórkiem, skrobanie, lepienie w materiale plastycznym, prace z materiałami sypkimi, gięcie, skręcanie, czyszczenie, ścieranie, lakierowanie, wypalanie, nawlekanie koralików, itp.

4. Nauczenie możliwości wykorzystania łączenia różnych materiałów, dobru kolorów, projektowania wzorów, w tym projektowania komputerowego.

5. Nauka i doskonalenie wykonywania prostego szycia ręcznego (zszywania, przyszywania guzików, łatania, cerowania, itp.) oraz prostego szycia mechanicznego.

6. Poznania literatury fachowej i czasopism z dziedziny krawiectwa.

7. Nauka kopiowania i przenoszenia wzorów z papieru na materiał oraz ich przerabianie i tworzenie prac dziewiarskich, hafciarskich i tkackich.

8. Przyuczenie uczestników do obsługi kserokopiarki. Powielanie wzorów potrzebnych do pracy terapeutycznej, ich powiększanie i zmniejszanie.

9. Poznanie rodzajów i właściwości materiałów krawieckich, dziewiarskich, hafciarskich i tkackich.

10. Poznanie możliwości wykorzystania łączenia różnych materiałów, doboru koloru, projektowania wzoru w tym miedzy innymi wykonywanie obrazów, serwetek, poduszek, zabawek.

11. Poznanie zasad BHP i PPOŻ obowiązujących w pracowni i Warsztacie.

12. Kształtowanie umiejętności w zakresie preorientacji zawodowej.

13. Kształtowanie i nauka innych umiejętności i zachowań wynikających z indywidualnych programów rehabilitacji i terapii uczestników i bieżących potrzeb terapeutycznych.

foto

foto

PRACOWNIA ARTYSTYCZNO-KRAWIECKA

PRACOWNIA ARTYSTYCZNO-KRAWIECKA

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny