ARTYSTYCZNO - KRAWIECKA
Zakres: Postępowanie wspierająco – aktywizujące.
Formy pracy: Praca grupowa i indywidualna.
Metody pracy: Metody praktyczne – ćwiczebne realizacji zadań, problemowe, sytuacyjne, burza mózgów, asymilacji wiedzy – pogadanki.
Termin realizacji: Praca ciągła, zajęcia prowadzone codziennie.
Osoba odpowiedzialna: instruktor terapii zajęciowej.
Cel główny: Rozbudzenie i kształtowanie estetycznego postrzegania świata.
Pracownia artystyczno – krawiecka wyposażona jest w niezbędny sprzęt i urządzenia służące realizacji zadań wynikających z realizacji indywidulanego programu rehabilitacji i terapii uczestników tj. maszynę do szycia, artykuły i narzędzia do wykonywania prac artystycznych. Tematyka zajęć teoretycznych i praktycznych zrealizowanych w pracowni:
1. Nauka i doskonalenie prostych technik wykonywania wyrobów artystycznych i użytkowych z papieru, tektury, mas plastycznych, skóry, drewna i innych materiałów.
2. Poznanie i doskonalenie różnych technik wyrazu artystycznego, rozwijanie poczucia smaku i estetyki. Nauczenie różnych technik plastycznych: rysowanie, malowanie, rzeźbienie, wykonywanie grafik, linorytów, wycinanek, modelowanie w masie solnej i papierowej, plastelinie, modelinie, glinie i gipsie, które wpływają na rozwój wrażliwości estetycznej oraz usprawniają percepcję wzrokową i wzrokowo-ruchową.
3. Doskonalenie sprawności manualnej rąk i palców oraz spostrzegawczości poprzez zastosowanie technik: malowanie palcami, malowanie patyczkiem, pędzelkiem, piórkiem, skrobanie, lepienie w materiale plastycznym, prace z materiałami sypkimi, gięcie, skręcanie, czyszczenie, ścieranie, lakierowanie, wypalanie, nawlekanie koralików, itp.
4. Nauczenie możliwości wykorzystania łączenia różnych materiałów, dobru kolorów, projektowania wzorów, w tym projektowania komputerowego.
5. Nauka i doskonalenie wykonywania prostego szycia ręcznego (zszywania, przyszywania guzików, łatania, cerowania, itp.) oraz prostego szycia mechanicznego.
6. Poznania literatury fachowej i czasopism z dziedziny krawiectwa.
7. Nauka kopiowania i przenoszenia wzorów z papieru na materiał oraz ich przerabianie i tworzenie prac dziewiarskich, hafciarskich i tkackich.
8. Przyuczenie uczestników do obsługi kserokopiarki. Powielanie wzorów potrzebnych do pracy terapeutycznej, ich powiększanie i zmniejszanie.
9. Poznanie rodzajów i właściwości materiałów krawieckich, dziewiarskich, hafciarskich i tkackich.
10. Poznanie możliwości wykorzystania łączenia różnych materiałów, doboru koloru, projektowania wzoru w tym miedzy innymi wykonywanie obrazów, serwetek, poduszek, zabawek.
11. Poznanie zasad BHP i PPOŻ obowiązujących w pracowni i Warsztacie.
12. Kształtowanie umiejętności w zakresie preorientacji zawodowej.
13. Kształtowanie i nauka innych umiejętności i zachowań wynikających z indywidualnych programów rehabilitacji i terapii uczestników i bieżących potrzeb terapeutycznych.